poniedziałek, 2 lipca 2018

Brownie

        Jak wygląda idealny weekend? Nie zaprzeczę, że moją ulubioną wersją jest odłączenie się od wszystkiego i spędzenie tego czasu tylko z ukochanymi osobami. Jeśli zrezygnujemy z ciągłego patrzenia na zegarek, planowania i ustalania najlepszej wersji rzeczy do zrobienia, to już całkowicie odczujemy szczęście płynące z możliwości odpoczynku. Lubię uciekać w zielony zakątek mojego rodzinnego domu. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wstać przed wszystkimi, zrobić sobie kawę, wyjść na taras i czerpać z tego, czego w mieście najbardziej mi brakuje – odgłosów przyrody. Lubię wracać do domu, gdzie czeka mnie zawsze uśmiech, radość i spokój. Tutaj można zwyczajnie zwolnić i nabrać siły na kolejne dni, które u mnie są zawsze bardzo intensywne.
        Mój brat od roku męczył mnie idealnym brownie. Zrobiłam mu dziesiątki różnych wersji, moja mama także próbowała trafić w jego wyszukany gust – niestety, wszystko na marne…
Wczoraj, podczas codziennego czytania przepisów, natrafiłam na brownie, które mogłoby okazać się tym jedynym. Nie lubię ciast czekoladowych, bo nigdy nie wychodzą mi takie, jakie bym chciała. Zawsze pojawia się rozczarowanie i smutek, że nie jest mi być czekoladowym cukiernikiem… mimo to, do pieczenia i gotowania nie trzeba mnie zbyt długo namawiać, a jedynie zapewnić odpowiedni dobór składników. Postanowiłam się zmierzyć z wyzwaniem. Ciasto powstało w zaledwie kilkadziesiąt minut, a efekt ? Efekt okazał się być strzałem nie w dziesiątkę, a w setkę!


        Składniki:
  • 3 czekolady mleczne
  • 1 szkl. cukru
  • 4 jajka
  • 1 kostka masła
  • 1 szkl. mąki
  • 4 łyżki kakao
  • 300g truskawek/malin/wiśni/jagód

        Czekolady rozpuścić z masłem. Dodać cukier i wszystko dokładnie wymieszać. Przelać masę do miski i dodać do niej jajka, zmiksować. Mąkę wraz z kakao przełożyć do czekoladowej masy, połączyć składniki używając do tego drewnianej łyżki. Wylać do formy ok. 20/22cm, wyłożyć owoce i piec w temp. 160st. C ok. 30/35min. Środek ciasta powinien być lekko płynny.

Brownie

Brownie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz