czwartek, 24 stycznia 2019

Stek au poivre

Solidny kawałek mięsa jednoznacznie kojarzy się z soczystą wołowiną, czyli stekiem. Pamiętam, że na początku bałam się o jego konsystencję przy smażeniu, osiągnięcie idealnego stopnia wysmażenia czy też doprawienia. Postanowiłam przejrzeć najlepsze źródła, zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami, aby tylko osiągnąć stek idealny. Na początek wybór mięsa. W sklepie możemy wybierać pomiędzy polędwicą, ligawą, rostbefem czy też antrykotem. Polędwica zazwyczaj będzie droższa niż pozostałe gatunki, co nie oznacza, że okaże się być najlepsza. Aby nasze mięso zachwyciło i idealnie prezentowało, należy pamiętać o najważniejszych rzeczach. 

1. Przed smażeniem, wołowina powinna osiągnąć pokojową temperaturę. Wyciągamy ją na kilka godzin z lodówki i poddajemy ją marynowaniu albo zwyczajnie posypujemy pieprzem (solimy tylko po usmażeniu).
2. Przed marynowaniem należy powycierać mięso do sucha.
3. Przed smażeniem mocno nagrzewamy patelnie, nigdy nie wrzucamy steka na letni, nierozgrzany olej (czy też grillową patelnię)
       Ostatnio postanowiłam pójść o krok dalej i pokusiłam się o francuską klasykę Stek au poivre.

Składniki: 
  • 300g mięsa wołowego (u mnie rostbef)
  • 1 paczka kolorowego pieprzu ziarnistego 
  • 1 mała szalotka
  • 1 łyżka musztardy dijon
  • 3 łyżki śmietany 18%
  • 1 kieliszek koniaku/whisky

Stek nacieramy olejem. W moździerzu rozgniatamy ziarna pieprzu i obtaczamy w nim mięso. Patelnie rozgrzewamy z dwiema łyżkami oleju. Zmniejszamy temperaturę i kładziemy mięso. W zależności od ulubionego stopnia wysmażenia trzymamy kolejno:
1,5 min z każdej strony- krwisty
2,5 min z każdej strony- medium
ok. 4-5 min z każdej strony- wysmażony
Powyżej 5 min- podeszwa

Pamiętamy, żeby nigdy nie nakłuwać, nie ściskać smażonego się mięsa.

Po usmażeniu odkładamy na talerz i pozwalamy mu odpocząć ok. 5 min. 
W tym czasie przygotujemy sos. Do soków z patelni wrzucamy pokrojoną cebulę, musztardę oraz alkohol. Smażymy ok. 3 min a następnie zabielamy śmietaną Gotujemy jeszcze chwilkę, do zagotowania się sosu. 

Całość podajemy z warzywami, ziemniakami bądź batatami.

Stek au poivre

Stek au poivre

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz